Committees

Our focus is to be active representatives for postgraduate students across the University.

We represent students on the following University committees/boards/councils:

ANU Council Committees

 Committee  Representative(s)  Frequency  Chair
 ANU Council  Utsav  Bi-monthly  Gareth Evans
 Campus Planning Committee  Utsav (as observer)   Bi-monthly  Gareth Evans
 ANU Finance Committee  Utsav (as observer)  Bi-monthly  Graeme Samuel 
 Honorary Degrees Committee   Utsav  Three times a year   Gareth Evans

Education Committees

Committee  Representative(s)   Frequency   Chair
 Academic Board  Utsav (as observer)
 Hafsa
 Elena
 Bi-monthly   Jacqueline Lo 
 Academic Quality Assurance Committee  Hafsa
 Apoorva (as observer) 
 Bi-monthly  Grady Venville
 Teaching and Learning Development Committee   Hafsa
 Apoorva (as observer) 
 Bi-monthly  Grady Venville
 Higher Degree Research Committee  Chitresh
 Elena (as observer)
 Bi-monthly  Imelda Whelehan 
 Appeals Committee  Jane Wakeford
 Isaac Tan
 Zoë Tulip
 Arushi Terway
 Monica Dalton
 As necessary   N/A
 University Research Committee  Chitresh
 Elena (as observer)
 Bi-monthly  Keith Nugent
 Beyond SELT Steering Committee  Hafsa  Quarterly  Grady Venville
 Student Survey Working Group  Hafsa  Monthly  Grady Venville
 Technology Enhanced Learning Group  Apoorva  Monthly  Joseph Hughes

Infrastructure Committees

 Committee  Representative(s)   Frequency  Chair
 Campus Advisory Forum  Suchir  Quarterly  Geraldine Schmid
 Environment Management Planning Committee   Suchir  Quarterly  Royston Gustavson 
 Childcare Liaison Committee  Kevin
 Andini
 Three times a year   Geraldine Schmid
 Campus Development Advisory Committee  Utsav  Five times a year  Sue Holliday
 University Naming Committee  Utsav  Quarterly  Brian Schmidt
 Kambri Committee  Utsav  Quarterly  Chris Grange
 Kambri Reference Group  Walter
 Jerry
 Monthly  Precinct Manager
 SSAF Committee  Utsav  Yearly  Tony Foley

Access and Equity Committees

Committee  Representative(s)   Frequency  Chair
 Inclusion, Diversity, Equity and Access Oversight 
 Committee
 
 Utsav
 Kevin
 Quarterly  Tony Foley
 Respectful Relationships Working Group  Utsav 
 Elena
 Nicole
 Monthly  Tony Foley
 Healthy University Working Group  Jahid  Twice a year   Tania Willis
 Disability Action Plan Working Group  Jahid
 Kevin
   
 Reconciliation Action Plan Working Group  Blake    
 Gender Equity Working Group  Nicole    
 Social Inclusion and Diversity Working Group  Kevin    
 Family Friendly Committee  Kevin
 Andini
 Quarterly  Kevin Tagrian & Andrea Butler 

Advisory Committees

Committee  Representative(s)   Frequency  Chair
 ANU Foundation Board   ANUSA in 2020  Three times a year   Robyn Watts
 University House Board of Fellows   Utsav  Quarterly  Peter Kanowski
 ANU Union Board  N/A  Bi-monthly  Tom Lindenmeyer 
 Library Advisory Committee  Elena  Twice a year  Heather Jenks

Awards, Bursaries and Grants Committees

 Committee  Representative(s)   Frequency  Chair
 Student Extracurricular Enrichment Fund (SEEF) Committee   Elena
 Kevin
 As necessary  Stephen Milnes
 Clubs Council  Apoorva
 Blake
 Bi-weekly  James Howarth 
 Committee for the Graduate Accommodation,
 Emergency Graduate Accommodation and Disability
 Graduate Accommodation Bursaries
 Kate
 Andy
 Once a semester   N/A
 Alumni Awards Committee  Utsav  Yearly  Grady Venville
 Gala Awards Steering Committee  Elena  Quarterly  Shirley Leitch
 Vice-Chancellor's Awards  Utsav  Yearly  N/A

College-Specific Committees

 Committee  Representative(s)   Frequency  Chair
 CASS Education Committee   Louisa
 Shreya
 Bi-monthly   Susanna Scarparo
 CASS HDR Sub-Committee  Louisa  Bi-monthly  Douglas Craig
 CAP Education Committee  Yann  Monthly  Stephan Fruehling 
 CAP Curriculum Committee  Yann  Monthly  Stephan Fruehling
 CAP Higher Degree Research Committee   Yann  Monthly  Simon Avenell
 JCoS Education Committee  Andini
 Emily
 Andrew
 Michael
 Bi-monthly  Anna Cowan
 JCoS HDR Committee  Andini
 Andrew
 Bi-monthly  Anna Cowan
 CECS Education Committee  Chalaka
 Parth
 Bi-monthly  Adrian Lowe
 CECS HDR Sub-Committee  Chalaka  Monthly  Daniel MacDonald
 CoL Education Committee  Michelle
 Epi
 Bi-monthly  Vivien Holmes
 CBE Education Committee  Franny
 Gayatri
 Monthly  Bronwen Whiting

PARSA Committees

 Committee  Representative(s)  Frequency   Chair
 Respectful Relationships Student
 Working Group 
 Elena
 Yuan
 Kevin
 Nicole
 Monthly  Elena Sheard & Eden
 Lim 
 PARSA Education Committee  Hafsa
 Chitresh
 Apoorva
 College Officers
 Monthly  Hafsa Omar
 PARSA Equity Committee  Kevin
 Claire
 Blake
 Nicole
 Weli
 Jahid
 Monthly  Kevin Tagrian
 PARSA Queer Advisory Committee  Weli
 Kevin
 Queer Postgraduate Students 
 Monthly  Weliton Menario Costa
 PARSA Disabilities Advisory
 Committee
 Jahid
 Kevin
 Postgraduate Students with Disabilities 
 Monthly  Jahidul Islam
 PARSA Womens Advisory Committee  Nicole
 Female and non-binary postgraduate students 
 Bi-monthly   Nicole Molyneux

 

To find out more, contact PARSA parsa@anu.edu.au.

Contact PARSA

PARSA Office
Level 2, Di Riddell Student Centre
Kambri Precinct
Australian National University
Canberra ACT 2601

Office Hours:

9:00 am to 5:00 pm, Monday to Friday (except public holidays)
Call Us: +61 (02) 6125 4187
Write to Us: parsa@anu.edu.au